top of page
Search

Google'da İnovasyonun Temel İlkeleri-1

Kültür kulübümüzden inovasyon ile ilgili paylaşımlara devam ediyoruz. Kültürün içinde üretim, icad, keşif ve süreklilik vardır. Kültür ekmek ve ekilen tohumdan mahsülleri toplamın bir diğer adıdır. Onun için biz kendimizi kültürlü kabul diyorsak sürekli gelişip değişmeye de açık olmalıyız. Bu yolda durmak yoktur.  

Bu noktadan hareketle Google başarısı serisinden inovasyon temel ilklerini sıralarsak;

1- Büyük Düşünmek

Unutmalayalım ki herkesin bir düşüncesi vardır. Aslında eğitimlerde işlediğimiz bu düşünce bir network sisteminin farklı şekilde izah edilmesidir. Kişinin network ağı ne kadar genişse düşüncelerinin sınırları da aynı oranda genişler. Onun için bir ferde ya da kuruma büyük düşün deyince o kişi ya da kurum birden büyük düşünemez. Bu olaya bir örnek verecek olursak, bir fabrikaya malzeme gelmeden üret demeye eşdeğer bir tavsiyedir. Onun için düşüncelerin geniş olması için çok değerli bilgilerin kişi ya da kurumun bünyesine girmesi gerekir. Eğer bizler doğru ve ihtiyacımız olan verilerle sürekli kendimizi güncellersek inan olun düşüncelerde aynı oranda değişip gelişecektir. 


2- Çalışanlarınızla Tüm Bilgileri Açıkça Paylaşmak

İnsanı fert olarak ele alırsak, insan tüm görünür. Ve her bir görünen parçaları birer çalışandır. Bu çalışan organlara biz şeffaflık uygulayıp bilgileri açıkça paylaşırsak içsel huzuru yakalarız. Biliyoruz ki, haşir meydanında dilimiz haricinde tüm azalarımız konuşacak. Eğer bir tutarsızlık varsa açığa çıkacaktır. Biz o gün rezil olmadan tüm azalarımızın aynı dili konuşmasını sağlamalıyız. 

Bunu şirketlerde de uygulayabiliriz. Verdiğimiz tüm bilgilerin dürüst olması açıkça paylaşmayı doğurur. Aksi ise çelişki ve gizlilik olayını getirir. Bu olay da şirketi gereksiz yüzlerce problemlerle uğraşmaya götürür. Ve verimliliği çok aşağı çeker.


3- Doğru İnsanlarla Çalışmak

Doğru yani dürüst insanlarla çalışmak belki de bir kurum için en büyük hediyelerden birisidir. Hele bu zamanda sosyal kıyametin kopar gibi olduğu yıllarda dürüstlük en aranılan değerlerden birisi olmaya başladı. Bazen yeteneği az ama insanlık ve doğruluk beceleri çok olan bireyler çok zeki ve becerikli bireylerden daha çok tercih edilir hale geldi. Onun için bizler birilerini işe alırken, şans verirken insanlık yönünü öne alırsak hatta ekstradan şans verirsek toplumun gelişmesine çok katkı sağlarız. Çünkü biz inanıyoruz ki, doğru insanların sayısı az değil. Fakat bu insanlar yükselemeyince zıddı olan anlayış yönetime gelerek daha fazla yanlış yapılmasına sebep oluyor.


4- İyi Fikirler Her Yerden Çıkabilir

Bir fikrin nereden geleceği belli olmadığı için herkesi ciddiyetle dinleyip çalışanlara ve ailedeki fertlere daha fazla konuşma hakkı vermek, inovasyonda ve berekette büyük ilerlemelere neden olabilir. Tabi bu durumun oluşabilmesi için fikre açık hale gelmeliyiz. 


Not: Bir sonraki yazıda maddelerin devamı gelecek...


EzekiEL Kültür Kulübü

16 views0 comments

Comentarios


bottom of page